Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej to szybki proces

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest tak skomplikowanym procesem jak mogłoby się wydawać. W ciągu ostatnich kilku lat, został on bardzo uproszczony, dlatego jeśli jesteśmy świadomi kroków, jakie musimy poczynić, to nie zabierz nam on zbyt wiele czasu. Samo złożenie odpowiedniego wniosku, nie oznacza jednak, że może już zacząć działać. Sprawdź zatem co musisz zrobić aby założyć firmę jednoosobową.

Wniosek CEIDG

Pierwszym krokiem przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej jest wpisanie jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeśli zamierzasz to zrobić, wystarczy że wypełnisz formularz CEIDG-1. Będzie to równoznaczne z ubieganiem się o otrzymanie numeru REGON, NIP-u, oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania, a nawet zgłoszeniem płatnika do składek ZUS. Jak widać, jeden formularz załatwi praktycznie wszystko czego potrzebujemy żeby rozpocząć naszą działalność gospodarczą.

Złożenie wniosku CEIDG

Wniosek CEIDG możemy złożyć na różne sposoby, wszystko zależy już od naszych indywidualnych preferencji i tego czy posiadamy podpis elektroniczny. Do tych sposób należy:

  • Złożenie wniosku online przy użyciu podpisu elektronicznego bądź profilu zaufanego, jaki trzeba jednak najpierw założyć. Ta ścieżka jest wybierana znacznie rzadziej, gdyż wyrobienie podpisu elektronicznego to niemały wydatek, rzędu nawet kilkuset złotych więc większość osób woli sobie odpuścić ten wydatek, zwłaszcza jeżeli nie mają zamiaru później z niego korzystać.
  • Osobiste złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie – miasta bądź gminy. Urzędnik potwierdzi naszą tożsamość i pokwituje odbiór naszego wniosku, co oznacza w praktyce, że może rozpocząć działalność gospodarczą.
  • Wysłanie wniosku drogą pocztową. Jednakże podpis pod tym wnioskiem koniecznie musi zostać potwierdzony notarialnie, bo inaczej nie będzie ważny. W tym wypadku działalność rozpoczynamy dopiero w chwili kiedy wpis do CEIDG widoczny będzie w Internecie.

Kiedy możemy rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej?

Nasza firma jednoosobowa może zacząć funkcjonować już w chwili złożenia wniosku do CEIDG bądź w momencie potwierdzenia przez urzędnika otrzymania takiego wniosku. Wpis ten zostaje dokonany przeważnie nie później niż następnego dnia roboczego po otrzymania wniosku. Wszystko dzieje się zatem naprawdę bardzo szybko i nie powinno być w tym przypadku żadnych odstępstw. Jeśli jednak zależy nam na późniejszym terminie rozpoczęcia działalności, wystarczy ze wpiszemy wybraną przez nas datę w owym wniosku.

Łatwo zauważyć, że założenie działalności gospodarczej trwa bardzo krótko, nie musimy już chodzić od jednego urzędu do drugiego, wszystko załatwia złożenie jednego wniosku. Składając ten wniosek otrzymujemy wszystko co jest nam potrzebne, wpis do ZUS, nr NIP itp. rzeczy. Jedynie na NIP możemy czekać nawet do 3 dni, ale nie przeszkadza to w żaden sposób w rozpoczęciu prowadzenia działalności. Jeśli więc wszystko wypełnimy jak trzeba może rozpocząć działalność naszej firmy jednoosobowej nawet w kilka godzin. To naprawdę bardzo mało czasu.